TVR
Stop violentei împotriva femeilor!
din data de :Wed, 28 Nov 2007 18:34:53 +0200
Peste 500 de femei din Romania au fost ucise in ultimii patru ani de proprii soti. Este doar o cifra oficiala pentru ca in realitate, numarul victimelor violentei domestice ar putea fi mult mai mare. Pentru a preveni astfel de cazuri, Biroul de Informare al Consiliului Europei la Bucuresti si Agentia Nationala pentru Protectia Familiei au lansat, miercuri, o campanie de informare.
Stire introdusa in :2007-11-28
-
Primar Nu scandal
.....
La Oradea, inlocuirea primarului, devenit acum europarlamentar, s-a lasat cu un scandal in toata regula. Consiulul local s-a intrunit pentru alegerea primarului interimar al municipiului Oradea. Primarul trebuia ales dintre cei doi viceprimari, Rozalia Biro - sprijinita de UDMR, PNL si PSD, si Mihai Groza - sustinut de PD si PRM. Lupta a fost crancena si s-a transformat intr-un adevarat scandal in care s-a folosit din plin orice mijloc care ar fi putut aduce victoria.
-
Un român a murit într-un accident grav în Ungaria
.....
Un microbuz romanesc s-a ciocnit cu alte doua vehicule langa localitatea ungara Barand, situata in apropierea granitei cu Romania, informeaza MTI. Soferul microbuzului romanesc a decedat si alti sapte pasageri au fost raniti.Potrivit politiei locale, microbuzul s-a ciocnit de un tir care circula pe aceeasi banda, a fost apoi azvarlit de impact pe celalalt sens, unde s-a ciocnit frontal cu un camion polonez.
-
Arhive controversate
.....
Opozitia cere repunerea Consiliului National pentru Studierea Arhivelor Securitatii in conditii de functionare, altfel, atrage atentia Mircea Geoana, exista riscul blocarii procesului electoral. Pentru ca, potrivit legii, candidatii la alegerile locale si parlamentare trebuie verificati. Comparativ cu CNSAS, comisia Gauck din Germania a fost foarte sustinuta puternic, financiar, cu un personal numeros si a avut la dispozitie arhiva STASI.
TVR
- Revin ninsorile. Cod galben pentru sud-estul tarii
- Abandonati pe aeroport
- Microbuzul mortii cel putin doua persoane si-au pierdut vietile într-un accident rutier
- La munca la Palatul Parlamentului
- Atentie soferi! Probleme în pasul Tihuta!
- Cum sa lovesti 9 masini dintr-o singura manevra
- Parlamentarii i-au cerut socoteala sefului ANM pentru prognozele meteo gresite
- O conducta de gaz a luat foc la Timisoara
- Greva de avertisment în administratiile publice
- Tot mai multi tineri internati din cauza drogurilor usoare
- Prioritatile Guvernului legea responsabilitatii fiscale cea a educatiei finalizarea codurilor de procedura civila si penala
- 70.000 de lei factura pentru adapostirea câtorva sute de oameni ai strazii
- Accident ecologic rememorat la sediul Ministerului Mediului
Coliva si un sicriu cu….....
- Jumatate din pitesteni fara caldura si apa calda
- În PSD se cauta lideri
- Pesticid netestat suficient folosit în agricultura româneasca
- Cu tirul gramada în râpa
- Noapte lunga în vama pentru soferii de tir
- Trageti pe dreapta! Avion pe autostrada!
- Polonia si Italia în alerta din cauza vremii
- Transport public în Bucuresti numai pe baza de card
- A murit la vânatoare. În urma cu doi ani împuscase un alt vânator
- Cu trenul în hotel
- 6! Pasaportul biometric!
- R. Moldova pe drumul cel bun
- Bataie pentru un loc în Parlament. Radu Stroe vs. Honorius Prigoana
- Copil lovit cu masina de un sef de post care conducea beat
- Pacepa îsi ofera sprijinul politic
- Confruntare pe buget
- Cod galben în vest si sud-vest!

Submit
to Slashdot
Add to
del.icio.us
Submit to
Reddit
Add to
Technorati
Furl